Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Galwaniczny separator RS485

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

elemid
-
-
Posty: 318
Rejestracja: 22 mar 2003, o 17:49
Lokalizacja: Polanica Zdrój
Kontaktowanie:

Galwaniczny separator RS485

Postautor: elemid » 18 sie 2005, o 11:47

Chciałbym podzielić się z wami pewnym spostrzeżeniem. Otóż mam zamiar w niedalekiej przyszłości postawić sieć automatyki domowej, na RS485. Standardowo, w standardzie RS485 nie przewiduje się żadnych zabezpieczeń. Fizycznie sieć RS485 to dwa przewody łączące "na żywca" wszystkie urządzenia. Wystarczy mniej lub bardziej celowe przepięcie i cały system idzie z dymem.

Stąd temat. Separacja galwaniczna każdego urządzeń od sieci. W sumie tylko transoptory wystarczy dodać! Albo przynajmniej warystory/transile i bezpieczniki wpiąć w tę magistralę?

Zastanawiam się, dlaczego takiego właśnie standardu nie przyjęto, aby tego typu urządzenia magistralne zabezpieczać w ten sposób?

UdioS
-
-
Posty: 13
Rejestracja: 5 lut 2004, o 19:45

Postautor: UdioS » 19 sie 2005, o 09:19

to żaden problem
Na ogół zawsze stosuję optoizolację RS485. wszystkie optoizolatory zasilane są z mastera. Czasami nawet powinno się stosować taką optoizolację szczególnie gdy urządzenia zasilane są z różnych faz lub z różnych miejsc.

J.S.

elemid
-
-
Posty: 318
Rejestracja: 22 mar 2003, o 17:49
Lokalizacja: Polanica Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: elemid » 19 sie 2005, o 12:38

Jak zasilasz z mastera, to master narażony jest na atak. Ja proponuję osobne zasilanie dla magistrali. Tak czy inaczej w magistrali pojawią się dodatkowe kabelki - zasilające.

UdioS
-
-
Posty: 13
Rejestracja: 5 lut 2004, o 19:45

Postautor: UdioS » 20 sie 2005, o 08:01

Zgadza się
Dwa sygnałowe i dwa zasilające
Jak narazie wykonywałem urządzenia w których masterem był komputer, z zasilanie optoizolatorów brałem z konwertera sygnałów RS232<->RS485 (opublikowany w EP "klocki RS485). Jak dotąd urządzenia działają i nie sprawija problemów:)

J.S.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości