Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Program który przekształca schemat ideowy na druk

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 14 cze 2003, o 05:37

Do Wojtka:
Jeśli pytasz o program do edycji schematów i PCB to. Do tej pory nie używam żadnego.
Jeśli więc myślisz dalej kontynuować zabawę z elektroniką to czas najwyższy się na coś zdecydować. Nie wyobrażam sobie, aby przy zajmowaniu się elektroniką, nawet w amatorskim wydaniu, mając dostęp do komputera, nie posiąść umiejętności posługiwania się programami wspomagającymi projektowanie. O takich programach dyskutowano już na tym forum np. http://www.ep.com.pl/forum/viewtopic.php?t=6439
Co do twojego problemu to pomogę Ci ale w zamian opanujesz program "ułatwiający życie elektronika" i w przyszłości Ty pomożesz innym :D.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 14 cze 2003, o 06:09

Informacja dla Beat opis konstrukcji wzmacniacza który chcesz zbudować jest tutaj http://sound.westhost.com/project3a.htm - płytki drukowane też oferują ale niestety odpłatnie.

Beat
-
-
Posty: 31
Rejestracja: 3 cze 2003, o 15:25
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Beat » 14 cze 2003, o 14:09

Chciałbym się nauczyć ale obawiam się braku inteligencji programu, myślę że potrzebna jest dodatkowa wiedza np. jak poprowadzić masę dla wzmacniacza aby jakość dźwięku była najwyższa.
W sklepie proponowano mi zamienniki dla A1302 i C3281 (podobno są 15 A) na BD 249 i BD 250 (20 A) - tansze. Czy to nie pogorszy jakości, charakterystyki wzmacniacza.
W skrócie:
Zamierzam (w koncowym rezultacie) złożyć wzmacniacz na tranzystorach(koncówkę mocy tylko) 5.1 30-70W max na kanał. Zaczynam od stereo. Koniecznie chcę aby przód L i P był wysokiej jakości (marzę nawet o audiofilskiej) a jednocześnie w miarę prosty i tani (wiem że trudno to pogodzić). Wiem że do takiego wzmacniacza potrzeba dobrych kolumn. Myślę, że w koncu z tych 6 koncówek wybiore 2 wręcz audiofilskie.
Znalazłem w Radioelektroniku 11/99 schemat prostego wzmacniacza audiofilskiego Mistral firmy LFD-AUDIO co o nim myślisz (wiesz) ?
Czy może pracować na 4omach ?
Czy można uprościć zasilanie do 2 napięć bez utraty jakości , a jeśli nie to czy można zastosować 2 transformatory i jak:
a)1. 2x43V 2. 2x34V (oba na 220V)
b)1.główny na 2x43V (220V) 2. zamienia 2x43V na 2x34V

Beat
-
-
Posty: 31
Rejestracja: 3 cze 2003, o 15:25
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Beat » 14 cze 2003, o 14:15

Dzięki za opis. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 14 cze 2003, o 19:25

W sklepie proponowano mi zamienniki dla A1302 i C3281 (podobno są 15 A) na BD 249 i BD 250 (20 A) - tansze. Czy to nie pogorszy jakości, charakterystyki wzmacniacza.
Pełne symbole i parametry tych tranzystorów to:
  • 2SC3281 - NPN, 200V, 15A, 150W, obudowa SOT93, cena w www.tme.pl 4,99 zł
  • 2SA1302 - PNP, 200V, 15A, 150W, obudowa SOT93, cena w www.tme.pl 12,50 zł
Ich zamienniki to odpowiednio 2SC5200 i 2SA1943, różnią sie tylko tym, że mają wieksze napięcie UCE=230V

Przeczytaj uważnie to co proponują konstruktorzy tego wzmacniacza odnośnie zasilania, wynika z tego, że wystarczy jak kupisz transformator np. firmy www.indel.pl TST 300/012 o dwóch uzwojeniach po 24V (wartość skuteczna) i obciążeniu 6,25A każde uzwojenie - cena jaka podaje Indel to 96 zł. Po wyprostowaniu i odfiltrowaniu np. na kondensatorach 10000uF da ci to niecałe 34V, co jest zgodne z zaleceniami konstruktorów.
Wzmacniacza z Radioelektronika nie znam. Myślę, że powinieneś otworzyć nowy wątek na temat wzmacniacza, gdyż z pewnością na tym forum znajdą się lepsi fachowcy w tej dziedzinie, którzy mogą Ci dużo podpowiedzieć. Ja nie mam dużego doświadczenia jeśli chodzi o wzmacniacze, zajmuję sie zupełnie innymi układami :)

Jak zrobię Ci płytkę to w jakiej formie Ci podesłać ? Jako plik pdf (gotowy do wydruku) czy w formacie pcb ?

Beat
-
-
Posty: 31
Rejestracja: 3 cze 2003, o 15:25
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Beat » 14 cze 2003, o 21:46

Obecnie najlepiej będzie w PDF.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 20 cze 2003, o 17:02

Masz tutaj w spakowanym pliku wszystko czyli pliki pdf oraz pliki z CircuitMakera. Powodzenia

Gość

Postautor: Gość » 20 cze 2003, o 19:46

A może sprubój sam w Eagle-4. Todobry program.

Beat
-
-
Posty: 31
Rejestracja: 3 cze 2003, o 15:25
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Beat » 22 cze 2003, o 10:50

Bardzo, bardzo Ci dziękuję Wojtek , jesteś "wielkim" człowiekiem, a ja mogę dalej budować swój wzmacniacz :D :D :D :D :D .
Ciekaw jestem jak oceniasz jakość tego wzmacniacza przy jego prostocie.
Zniekształcenia THD 0.04% typical at 1W to 80W to chyba niezły wynik, a może widziałeś lepszy przy tak prostym schemacie ?
Pamiętam o umowie i z niecierpliwością czekam na kurs Circuitmaker :) , ale póki co sam spróbuje cokolwiek.
Muszę przyznać, że prowadzisz fajną stronkę.
Widziałem ją wcześniej ale teraz się znacznie rozbudowała. Praktyka wykazuje że będę na nią dość często zaglądał (oj te braki :wink: ).
Główne "klawisze" nawigacyjne (u góry) są trochę za mało wyróżnione, tak mi się wydaje (dopiero teraz dowiedziałem się że jest na niej forum).
Bardzo ważne że są na niej różne sposoby oznaczen elementów, ale przydałaby się jeszcze pomoc w rozpoznawaniu mocy rezystorów, troche więcej o rezystorach metalizowanych i drutowych , jak je rozpoznać i więcej zdjęć kondesatorów (pomoc w ich rozpoznawaniu).
Ogólnie bardzo porzyteczna strona.
Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję :D :D :D .
Życzę Ci miłego i skutecznego :wink: wypoczynku. :D :D :D

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 143 gości